SSS

S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınların ve gençlerin işgücüne katılımını ve istihdamını artırmak, yeni istihdam yaratılmasını teşvik etmek, mesleki ve teknik eğitimi özendirmek, kalite ve etkinliğini artırmak amacıyla prim teşviki 13.02.2011 tarihinde kabul edilmiş olup teşvik süresi 31.12.2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

İşveren Hissesine isabet eden %20,5 oranının düzenli prim ödemesinden %5’i mahsup edildikten sonra geriye kalan %15,5 oranının İşsizlik Sigorta Fonu tarafından karşılanması ile Sgk Teşvikleri hesaplanabilmektedir.

İşe alındıkları tarihten önceki altı aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olan 18 yaşından büyük kadınlar ve 18-29 yaş arası erkekler teşviklerden faydalanabilmektedir. 29 yaş üstü erkekler İŞKUR kaydı, MYK Belgesi gibi durumlarda teşviklerden faydalanabilir, Ayrıca bütün personellerin teşvik süresini ilgili kriterler belirlemektedir.

Ekonominin gelişmesi ve istihdamın arttırılmasına yönelik, işletmeler için SGK Prim ve Vergi ödemeleri ile ilgili muafiyet sağlanmaktadır.

İşveren ve İşçi Paylarının “34,5%” oranı ve İşsizlik paylarının tamamı “3%” Asgari ücret düzeyinde karşılar. İndirim hesabının diğer yöntemi ise personelin aylık prim gününün 22,22 ile çarpılması ile hesaplanır. Ayrıca Muhtasar ekranlarından personelin Gelir Vergisi ve Damga vergisi muafiyetinin “106,81 TL” sağlanması gerekir.

Personelin İşe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olması ve İŞKUR kaydının bulunması gerekir

İhale Unsuru olmayan, Kuruma Prim borcu bulunmayan, Düzenli SGK Prim ödemesini gerçekleştiren işverenler teşviklerden faydalanabilmektedir.