Ges Proje Destekleri Danışmanlığı

Ges proje destekleri danışmanlığı hizmeti kapsamında GES projeleriniz için devlet ya da devlet destekli kurumlar tarafından verilen hibe ve desteklerden faydalanmanızı sağlıyor. GES yani Güneş Enerjisi Sitemlerinin kurulumu ve teşviki için çeşitli hibe destekleri sunuluyor. KOSGEB, güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'leri desteklemek amacıyla çeşitli teşvikler sağlamaktadır. Bu teşvikler arasında, finansal destek, danışmanlık ve eğitim hizmetleri gibi avantajlar bulunmaktadır.

Ges Proje Destekleri Danışmanlığı

Ges Proje Destekleri Danışmanlığı

Güneş enerjisi destekleri kısaca şu şekildedir;

 • KOSGEB Ges destekleri
 • TKDK destek projesi
 • TurSEFF destek projesi
 • Tarım ve Orman Bakanlığı KKYDP destek projesi

KOSGEB başta olmak üzere kapsamlı Ges projelerine hibe verilmesi adına profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Mert Teşvik olarak sunduğumuz Ges proje destekleri danışmanlığı hizmetimizden hemen faydalanmak istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

2022 Ges Destekleri Nelerdir?

2022 Ges destekleri oldukça fazladır. Güne enerjisi sistemi yapımı için teşvik niteliğinde olan hibe ve desteklerden faydalanmanız mümkündür. Bu destekleri sunan kurum ve kuruluşlar farklılık gösteriyor. GES hibe desteği sunan başlıca kurumlar ve detayları şu şekilde yansıyor;

 • IPARD Ges Destekleri: TKDK tarafından yürütülen Ges destek programı IPARD küçük ve orta ölçekli işletmelerin tarım alanında AB pazarına destek olması için hibe veriyor.
 • TurSEFF Ges Destekleri: TurSEFF yenilenebilir enerji kredisi sunan kurumlar arasında yer alıyor. Yenilenebilir enerji hedeflerini destekleyen ve katkıda bulunan kurum enerji yatırımlarını finanse etmek amacıyla kurulmuştur.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı KKYDP Projesi: KKYDP projesi kırsal bölgelerde yer alan Ges projeleri için %50 oranında enerji hibe desteği sunuyor.
 • KOSGEB: Kosgeb kurumu güneş enerjisi sistemleri için 50.000 TL’ye kadar hibe, 70.000 TL’ye kadar da kredi desteği sunuyor.

Güneş enerjisi sistemleri teşvik ve hibelerinden faydalanabilmeniz için başvuru süreçlerini takip etmeniz gerekir. Her kurumun sunduğu hibe ve teşviklerinin şartları, başvuru süreçleri değişiyor. Bu konuda profesyonel danışmanlık hizmetimizden faydalanarak süreçleri kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Kosgeb Ges Proje Destekleri Danışmanlığı

Kosgeb tarafından GES projeleri için hem hibe hem de kredi seçeneği sunuluyor. GES projeleriniz için Kosgeb kurumu 50 Bin TL hibe verirken 70 Bin TL’ye kadar da kredi desteği sunuyor. Bunun şart ve koşullarını taşımanız ve ilgili başvuru süreçlerini en doğru şekilde takip edebilmeniz gerekiyor.

Başvuru süreçlerinde eksik evrak, yanlış başvuru ve benzeri durumlar hibe ve krediden faydalanmanıza engel olacaktır. Bu nedenle de Ges proje destekleri danışmanlığı hizmeti alarak süreci çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Ges Proje Teşviklerinde İstenen Belgeler

Ges proje teşviklerini alabilmeniz için başvuru sürecinde istenen belgeler farklılık gösteriyor. Bu farklılık hibe ve kredi desteğini sunacak kuruma ve teşvik türüne göre belirleniyor. Nitekim genel olarak kurumların başvuru süreçlerinde talep ettiği başvuru evrakları benzerlik gösteriyor. Bu evraklar kısaca şu şekildedir;

 • Teşviği alacağınız kurumun başvuru formu
 • Proje için Taahhütname
 • Teknik kurumlardan talep edilen tüm resmi belgeler
 • Proje kapsamında yapılan harcamaların detaylı tabloları
 • Tercih edilmeyen teklifler ve ekleri
 • Tercih edilen teklifler ve ekleri
 • Proje maliyetlerini gerekçelendirmeye ilişkin tablo
 • Yasal mali tablolar
 • Varlık listesi
 • Makinelerin proje kapsamındaki yerleşim planı ve detaylı listesi
 • Proje kapsamındaki yapı ruhsatı ya da yap ruhsatına gerek duyulmadığını gösteren resmi yazı
 • Detaylı iş planı ve teknik proje detayları

Ges proje destekleri danışmanlığı hizmet sürecinde tüm belgeleri nasıl ve nereden temin edeceğinize ilişkin ayrıntılı bilgi sunuyoruz. Buna ek olarak başvuru süreçlerinizi takip ederek tüm işlemlerin sorunsuz ve en doğru şekilde yapılması için süreci yönetiyoruz. Danışmanlık hizmetimize ve fiyatlarına ilişkin daha fazla bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'ler, KOSGEB'in "Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programları" kapsamında çeşitli desteklerden yararlanabilirler. Bu destekler arasında, yüzde 75 oranında geri ödemesiz hibe desteği, yüzde 60 oranında geri ödemeli hibe desteği, faizsiz kredi desteği ve teknik destek gibi hizmetler yer alır.

Ayrıca, KOSGEB, güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'leri eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle de desteklemektedir. Bu hizmetler arasında, işletme yönetimi, finansal yönetim, pazarlama ve satış, teknik danışmanlık ve Ar-Ge danışmanlığı gibi konularda destek sağlanır.

Güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'ler, KOSGEB'in desteklerinden yararlanmak için öncelikle KOSGEB'in resmi internet sitesinde yer alan başvuru formunu doldurarak başvuru yapmalıdırlar. Başvurular, KOSGEB'in belirlediği kriterlere göre değerlendirilir ve destekler, uygun bulunan KOBİ'lere sağlanır.