Kosgeb Kobigel Danışmanlığı

Kosgeb Kobigel danışmanlığı, KOSGEB kurumunca sunulan ‘’ KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı’’ndan işletmenizin en hızlı ve doğru adımlarla faydalanabilmesi için verilen hizmettir. Kosgeb tarafından sunulan Kobigel projesi kapsamında 450.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 1.050.000 TL’ye kadar ise geri ödemeli olma şartıyla destek veriliyor. Bu destek ulusal öncelikli projelerin hayata geçirilmesini girişimci açısından kolaylaştırmak ve ekonomideki paylarını attırmak amacıyla veriliyor. KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında ödenen bu taralar için talep edilen şartlar ve izlenmesi gereken adımlar iyice araştırılmalıdır.

Kosgeb Kobigel Danışmanlığı

Kosgeb Kobigel Danışmanlığı

Danışmanlık hizmeti almadan ve yeterli araştırmayı yapmadan yapacağınız kobigel destek başvurularından etkin sonuç alamayabilirsiniz. Bu noktada Mert Teşvik firması olarak Kosgeb Kobigel danışmanlığı hizmetini etkin ve profesyonel bir şekilde veriyoruz. Daha fazla bilgi ve hizmet almak üzere bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Kosgeb Kobigel Destek Programı Nedir?

Kosgeb Kobigel destek programı en yalın tanımıyla; Proje Yönetim Dairesi Başkanlığı tarafından tasarlanan, Türkiye’nin yerel ya da uluslararası hedefleri ışığında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesi, ekonomideki paylarının artması amacıyla verilen proje desteğidir. KOBİ’lerin katma değer açısından yükselmesi de bu destek programının temel hedeflerinden biridir.

Kosgeb Kobigel Desteklenen Proje Giderleri Nelerdir?

Kosgeb kobigel destek projesi kapsamında desteklenecek tüm proje giderleri proje teklif çağrısında belirleniyor. Proje teklif çağrısında yer alan giderlerin karşılanması hususuna ise kurul karar verir. Kurul sadece taşınmaz alım personel giderleri, vergi ödemeleri, stopaj, garç ve SGK ödemelerini desteklemez. Kobigel kapsamında desteklenen unsurlar sadece şunlardır;

  • Makine giderleri
  • Teçhizat giderleri
  • Yazılım giderleri
  • Personel giderleri

Kobigel projesi dahilinde desteklenmesi kurul tarafından onay alan gider gruplarının toplamı ve bunların destek türleri proje teklif çağrısında belirtilen üst limit ve oranlara uygun olmalıdır.

Bu noktada proje teklif çağrısının işletmeniz açısından doğru hazırlanması alacağınız nakit desteğinin doğru ve tam olmasını sağlar. Kosgeb Kobigel danışmanlığı, hizmeti alarak teklif çağrısını en doğru şekilde hazırlayabilir ve diğer koşulları yerine getirme noktasında doğru danışmanlık alabilirsiniz.

Kosgeb Kobigel Destek Tutarı Ne Kadar?

Kosgeb Kobigel destek unsurları, proje teklif çağrısı özelinde değişkenlik gösteriyor. Proje süresi, yapılacak destek ödemeleri alt ve üst limitleri hakkında merak edebileceğiniz diğer detaylar ise şu şekilde yansır;

  • Proje süresi: En az 8 ay en fazla 36 ay (ek 4 ay ilave olabilir.)
  • Destek üst limitleri: Geri ödemesiz en çok 450.000 TL, geri ödemli en çok ise 1.050.000 TL’dir.
  • Proje destek oranı: personel giderleri hariç proje için %60 destek sağlanır.
  • Makine, yazılım giderleri ve teçhizat giderleri için sunulan desteğin %70’i teminat karşılığında geri ödemeli sunulurken, %30’u ise teminatsız geri ödemesiz olacak şekilde sunulur.
  • Ek personel giderleri kapsamında proje kapsamındaki limitler dikkate alınırsa %100 geri ödemesi destek verilebilir.

Kobigel programında hem geri ödemeli hem de geri ödemesiz destekler mevcuttur. Teklif çağrısının doğru hazırlanması geri ödemesiz destekleri alabilmeniz konusunda oldukça önemlidir. Teklif çağrılarınız hazırlarken profesyonel Kosgeb Kobigel danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.